Dotyk jest bardzo adaptacyjną formą samoregulacji emocji. Większość dzieci lubi się przytulać. Już małe noworodki poprzez kontakt skóra do skóry doznają ukojenia. Naukowcy udowodnili, że podczas przytulania w organizmie zwiększa się poziom oksytocyny (hormonu szczęścia), a zmniejsza poziom kortyzolu (hormonu stresu). Serce zwalania, ciśnienie krwi obniża się, a ciało się rozluźnia. Co jednak, gdy dziecko na dotyk reaguje krzykiem, płaczem?
Przede wszystkim pamiętaj, że każde dziecko jest inne i ma różne potrzeby.Jeśli Twoje dziecko nie lubi przytulania spróbuj na początek ustalić inną formę okazywania bliskości. Może to być zwykłe przybicie piątki lub uścisk dłoni. Nie zniechęcaj się, gdy dziecko nie będzie aprobowało nowych czułości. Daj sobie i jemu czas- budowanie więzi to nie tylko okazywanie gestów, to przede wszystkim życzliwość i cierpliwość. Wspieraj i obserwuj reakcje swojego dziecka.
Pamiętaj, że jeśli masz wątpliwości co do prawidłowego rozwoju Twojego dziecka skonsultuj się ze specjalistą. Twój spokój to spokój Twojego dziecka.
Prowadzimy między innymi diagnozy dotyczące autyzmu, mutyzmu wybiórczego czy zaburzeń SI.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Fundacji „Żółty Latawiec” 792 977 477